رهایی از موهومات و باورهای غلط در تند خوانی

رهایی از موهومات و باورهای غلط در تند خوانی

بیشتر اوقات باورهای غلط در روند خواندن ما را به اشتباه می اندازد که در اینجا به چند مورد اشاره می شود

۱ – خواندن لذت بخش و دقیق باید با سرعت کم و آرام انجام شود.

جای تعجب است اگر خواننده ای، مطالعه طولانی و دراز مدت را لذت بخش بداند، و هیچ پشتوانه ای برای آن نیست. گاه این توصیه غلط خواننده را بی میل می کند زیرا مطالعه با سرعت کم باعث می شود که بین قسمتهای مختلف درک مطلب فاصله بیفتد و از روند اصلی نوشته یا متن دور بیفتد . درست مانند یک ماشین نویس که با خواندن کلمه به کلمه متنی که میخواهد تایپ کند چیز خاصی از مطلب متوجه نمیشود. در حالی که تند خوانی نه تنها لذت بخش است بلکه در مورد مطالعات شغلی نیز مؤثر بوده و مدت زمان کمتری را اشغال می کند.

۲ – زمانی که مطلبی را خوب درک نمی کنید یا تمرکز خود را از دست داده اید مجدداً آن را می خوانید.

یکی از رایج ترین اشتباهات مطالعه کنندگان این است که متنی را که نفهمیده اند دوباره می خوانند. این کار بیهوده است و آنها را بیش از پیش کند می کند و به حافظه اجازه می دهد تا تمرکز را از دست بدهد. از سوی دیگر باعث می شود که ارتباط مطلب با مطلب بعد از دست برود و تفکر فعال در مورد متن را مختل سازد.

بهترین شیوه در چنین شرایطی آن است که مطالبی را که برای شما مبهم است به صورت سوال در آورده و آنها را یادداشت کنید و در فصل های بعدی کتاب به دنبال جواب آنها باشید. چه بسا نویسنده در فصل های بعدی همان نکات را به طور واضح تر توضیح داده باشد.

۳ – خواندن و مطالعه کردن کاری است کسالت آور

این مورد نیز از باورهای غلطی است که بعضی افراد به آن معتقد هستند و معمولا آن را به زبان می آورند. مطالعه کردن امری است لذت بخش خصوصا زمانی که با داشتن انگیزه ای بطور فعال به دنبال اطلاعاتی باشیم. سریع خواندن یک متن و درک سرع آن و بهره گیری از آموخته ها کاری هیجان انگیز و جالب است.

۴ – مطالعه سطحی یک مطالعه واقعی نیست.

این یک باور غلط است و برعکس مطالعه سطحی و سریع همان مطالعه واقعیست و دقیقا همان کاری است که در صورت نیاز به اطلاعات خاص باید انجام دهید. خواندن سریع و سطحی یعنی یادداشت برداری ذهنی از مطالب و بررسی لغات کلیدی و عنوان های مهم کتاب. خواندن سطحی از جمله روش های عمده و اصولی تند خوانی است که در فصل های ۳ و ۴ به آن اشاره می شود. فرض کنید که می خواهید ببینید که اطلاعات خاص و مورد نیاط شما زمانی که میخواهید بفهمید آیا در کتاب انتخاب شده و مورد نظر شما وجود دارد یا نه؟ آیا از اول تا آخر آن کتاب را می خوانید؟

۵ – برای مطالعه به مدت زمان زیادی نیاز است.

اگر بدانید چگونه باید تند و سطخی بخوانید میتوانید در پنج دقیقه کتاب یا مقاله ای را برای کسب اطلاعات لازم مرور کنید. البته موثر خوانی و تند خوانی نیاز به تمرکز زیادی دارند. زمانی که می دانید دنبال چه هستید. خواندن شما بیشتر از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول نمی کشد. صرف مدت زمانی طولانی برای مطالعه با اصول تندخوانی و موثر خوانی هماهنگ نیست.

۶ – متون تخصصی و علمی را نمی توان تند خواند

اتفاقا چنین متونی را به راحتی میتوان به روش تند خوانی مزالعه کرد. در بسیاری از موارد در ابتدای چنین مطالبی، اطلاعات زمینه ای را ارائه می دهد که خواننده به آنها نیاز ندارد. تند خوانی در مورد چنین مطالبی مراحلی را شامل می شود. مهم ترین مرحله تند خوانی متون علمی تعیین اطلاعات مورد نیاز، قبل از شروع مطالعه است. سپس بهطور سریع و سطحی به جستجوی مطالب مورد نیاز می پردازیم. زمانی که به گفتار مهمی می رسید باید عمیق تر بررسی کنید. مسلما در متون علمی نکات پیچیده و مشکل فراوان است، لذا مدت زمان بیشتری نسبت به کتاب های رمان و … را میطلبد. بنابراین مدت زمان لازم برای این کار به متن مورد نظر بستگی دارد.

۷ – تندخوانی هر مطلب کسالت آور است

به هیچ وجه چنین نیست. تندخوانی دربرگیرنده دامنه وسیعی اط رهیافت هاست که خواندن را فعال و برانگیزنده نگاه می دارد و شما باید به تناسب نوع مطلبی که مطالعه می کنید و هدفی که از مطالعه دارید. سرعت خواندن خود را تنظیم کنید.

۸ – هنگام خواندن باید همه چیز را به خاطر سپرد.

این مطلب شاید در مورد خواندن دروس مدرسه صادق باشد ولی نه بالاتر از آن. مطلب تحت عنوان «تفاوت بین مطالعه کنندگان» از این فصل را مطالعه کنید. این باور موهوم نشنه ای از عدم امنیت فردیست. خوانندگان معمولی می دانند که به خاطر آوردن تمامی مطالب خوانده شده محال است. اگر این اصل را قبول دارید پس در روش مطالعه خود تجدید نظر کنید. میزان آشنایی خود با مطلب را ارزیابی کنید . اهداف خود از مطالعه متن را تعیین کنید و مطالب را که الزاما باید به خاطر بسپارید. بیابید.

 

منتظر مطالب بعدی ما در رابطه با تندخوانی و روش های صحیح مطالعه باشید

مدیر سایت
۵ خرداد ۱۳۹۶
404 بازدید